Ghetto jménem Baluty (2008)

Fotograf Karel Cudlín vytvořil na místě někdejšího židovského ghetta svůj obraz Balut, zastavený čas místa, které je zrcadlem všech špatných časů.
Hned po prvním natáčení v Lodži se režisér Pavel Štingl a kameraman Míra Janek shodli, že v jejich týmu chybí fotograf, který by v kulisách podivného světa Balut objevil svůj vlastní pohled. Neuvěřitelným paradoxem je skutečnost, že ve chvíli, kdy jsme se o tom bavili – na Velikonoce roku 2007, procházel ulicemi bývalého ghetta Karel Cudlín se svou Leikou.
„Stejně udiveně jako my snímkoval, co zub času dotvořil na bizardní kulise tohoto kousku dnešního světa. V Praze jsme se pak krátce na to náhodou setkali a chlubili se, jak jsme ten rok trávili Velikonoce. Dlouho jsme nedokázali pochopit, jak jsme se mohli minout. Poté už jsme jezdili společně," říká Pavel Štingl.

Karel Cudlín (1960, Praha)
český fotograf, zabývající se dokumentární fotografií. Do povědomí veřejnosti se dostal především jako jeden z osobních fotografů prezidenta Václava Havla. Cudlín byl sedmnáctkrát oceněn ve fotografické soutěži Czech Press Photo. Většina jeho fotografií vzniká na cestách – New York, Ukrajina, Slovensko, Polsko, Rusko, Rumunsko, Moldavsko nebo Kavkaz, dlouhodobě sleduje běžný život na pozadí politického konfliktu v Izraeli. Karel Cudlín se účastnil desítek skupinových výstav v USA, České republice a po celé Evropě, jeho díla se nacházejí v řadě soukromých sbírek. Od roku 1994 vyšly Cudlínovy dvě monografie, kniha „Izrael 50" (spoluautor) a kniha o Národním divadle. V současné době spolupracuje také s časopisem Respekt.